|       |   EN

Studenckie Koło Naukowe Belfer, działające przy Wydziale Humanistycznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, zorganizowało dla Studentów WH AJP wycieczkę do Żagania. Odbyła się ona 15 grudnia 2022 roku.

Głównym celem wyjazdu dotowanego przez Samorząd Województwa Lubuskiego było zwiedzanie biblioteki poaugustiańskiej i średniowiecznego skryptorium oraz rozszerzenie wiedzy na temat sposobów komunikowania w minionych wiekach. Studenci zobaczyli nie tylko wspaniałą bibliotekę klasztorną, ale także inne zabytki należące do Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, zaliczane do najcenniejszych zabytków na terenie województwa lubuskiego. Stanowią one jeden z najwyśmienitszych obiektów sakralnych w Polsce, czego potwierdzeniem stało się otrzymanie w 2011 roku decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej statusu Pomnika Historii. Korzystając z obecności w tym miejscu, studenci zobaczyli także pozostałe obiekty wchodzące w skład Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego, m.in. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uznawany za jedną z najbardziej wartościowych świątyń na terenie Dolnego Śląska. Pani przewodnik powiedziała, iż jest to „świątynia największa i najpiękniejsza od Wrocławia do Szczecina i od Poznania do Berlina”.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli również malownicze kamieniczki w centrum miasta, neorenesansową wieżę ratuszową przypominającą florenckie budowle, pomnik słynnego uczonego Johannesa Keplera oraz barokowy Pałac Książęcy.

Spisane na gorąco wrażenia studentów potwierdzają zasadność wyjazdu:

„Najciekawszym elementem wyjazdu była biblioteka ze skryptorium. Doskonale zachowana, pozwala wyobrazić sobie mnichów czytających i przepisujących rękopisy” (Gabriela K.)

„Bardzo dziękuję za możliwość poznania pięknej architektury i kultury miasta. Biblioteka, którą dziś zobaczyliśmy, urzekła mnie i zachwyciła. Mam nadzieję, że kiedyś znowu przyjadę do Żagania” (Monika W.)

„Wrażenia niesamowite. Można na chwilę przenieść się w minione wieki” (Lidiia K.)

„Nie wiedziałam, że posiadamy tak zabytkowe skryptorium” (Bogumiła P.-K.)

„Wrażenia niesamowite. Zespół klasztorny i kościół oraz biblioteka ilustrują bogactwo miasta. Mam nadzieję, że jeszcze raz tu przyjadę” (Aniela K.)

„Było interesująco i ciekawie. Szczególne wrażenie sprawiła na nas biblioteka i relikwie męczenników” (Marcel G., Sandra Z., Karina L.)

„Najbardziej interesującym miejscem była biblioteka wraz z globusami. Nasz podziw wzbudziła Pani Przewodnik, która wykonuje tę pracę z wielką pasją” (Monika A., Katarzyna Sz., Karolina Ż.)

Wiedzę zdobytą w czasie wycieczki studenci będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy, zarówno organizując wycieczki dla uczniów na terenie województwa lubuskiego, jak i przygotowując lekcje poświęcone perłom turystycznym naszego województwa.

 

Back to top